Berlage Lyceum
- kies een school -
 
 
 
 
 
 
 
 

Wat willen wij ?


De missie en visie van het Berlage Lyceum zijn afgeleid van het onderwijsmanifest van de gezamenlijke Esprit Scholen. Toegespitst op onze eigen school hebben wij de volgende doelstelling geformuleerd:

     Het Berlage Lyceum wil elke leerling zo goed mogelijk voorbereiden op zijn/haar plaats binnen de multiculturele samenleving. Het Berlage is op elk niveau een kwaliteitsschool die zorgdraagt voor een goede opleiding met maximale kansen op het behalen van een diploma, het verkrijgen van een plaats op een vervolgopleiding of het vinden van werk. Daarnaast vinden wij het belangrijk dat ook andere dan cognitieve talenten ontwikkeld worden door veel aandacht te besteden aan extra activiteiten op cultureel, sportief en recreatief gebied.


     Door invulling te geven aan deze missie is het Berlage Lyceum een school van en voor wereldburgers. Wij zijn één van de weinige Unescoscholen in Nederland. We vormen samen een school van wereldburgers, omdat we bijna 70 nationaliteiten in huis hebben. We zijn ook een school voor wereldburgers: ons onderwijs kent een internationale gerichtheid door onder meer Spaans vanaf het tweede jaar aan te bieden. Daarnaast heeft het Berlage Lyceum een volledig gecertificeerde tweetalige opleiding, het TTO, waarbij leerlingen naast hun atheneum, gymnasium of HAVO-diploma ook het certificaat International Baccalaureate English kunnen halen.

Het Berlage Lyceum is een school waarin volop kansen worden geboden het maximaal haalbare diploma te behalen dat bij de capaciteiten van de leerling past. Immers, we bieden MAVO tot en met Tweetalig Gymnasium aan. Doorstroom is mogelijk en je kunt toch op dezelfde school blijven.

Het Berlage Lyceum is een school met aandacht en zorg voor elke leerling. Op het Berlage Lyceum bestaat een uitgebreid begeleidingssysteem voor leerlingen. In dit systeem, waarin de leerling centraal staat, maken we onderscheid tussen begeleiding en zorg. De leerlingen noemen de prettige sfeer één van de belangrijkste positieve kenmerken, zowel de sfeer onderling als de wijze waarop docenten met hun leerlingen omgaan.

Het Berlage Lyceum is een actieve school met veel extra activiteiten als Topscore, veel kunstactiviteiten, samenwerking met De amsterdamse jeugdteJAterschool en het Fijnhouttheater, excursies etc. Door een uitgebreidere kennismaking met cultuur en sport kunnen leerlingen uitvinden waar hun interesses en kwaliteiten liggen en kunnen zij deze ontwikkelen.



Samen met de andere Esprit Scholen hebben wij in ons Onderwijsmanifest enkele pijlers geformuleerd waar wij voor staan. Deze pijlers zijn:

1.     Talentontwikkeling

2.     Wereldburgerschap

3.     Ondernemend

4.     Professioneel

5.     Resultaatgericht

Een aantal voorbeelden van de wijze waarop het Berlage Lyceum het onderwijsmanifest vorm geeft:



 




 

Pijler: Wereldburgerschap



Het Berlage Lyceum is een UNESCO school.

UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization)

Unesco is een wereldwijde organisatie die staat voor hoogwaardig onderwijs en solidariteit als bijdrage aan de vrede. Scholen uit alle delen van de wereld nemen deel aan het Unesco-scholennetwerk. Het motto, de school in de wereld, de wereld in de school, wordt op het Berlage Lyceum op velerlei manieren uitgedragen.

Het Berlage Lyceum geeft de twee Unesco thema’sVrede en Mensenrechten enWereldburgerschap vorm door het organiseren van verschillende activiteiten, zoals de Week van de Mensenrechten.

Tijdens deze projectweek wordt door middel van workshops, gegeven door verschillende mensenrechten organisaties, de leerlingen een blik gegund op het wel of niet naleven van de universele verklaring van de rechten van de mens. Ook worden er films vertoond over kinderarbeid, kindsoldaten, discriminatie en andere vormen van het misbruik maken van de rechten van het kind. Dit project is voor leerlingen uit alle klassen van het 2e leerjaar.

Het slavernijproject“Breaking the Silence” over de Transatlantische slavenhandel, een onderdeel van de Week van de Mensenrechten, laat de leerling de oorzaken en gevolgen zien van deze handel. Bij dit project hoort een bezoek door alle leerlingen van het 2e leerjaar aan het NiNsee ( Nationaal Instituut Nederlandse Slavernij en Erfenis). Een aantal klassen doet de wandeling “ In de voetsporen van het Amsterdamse slavernijverleden ”. Deze wandeling voert langs gebouwen in Amsterdam die allen op de een of andere manier een verband houden met het slavernijverleden van de stad.

De Week van de Mensenrechten is een vakoverstijgend project voor alle 2e jaars leerlingen.

Het bevorderen van actief burgerschap, waarin leerlingen zich bewust zijn van hun plaats in de wereld en van hun eigen verantwoordelijkheid tot het verbeteren van solidariteit tussen de verschillende culturen in de wereld wordt op het Berlage Lyceum o.a. vorm gegeven door deelname aanMondialogo. Dit project, in de vorm van een mondiale scholen wedstrijd, is gericht op duurzame oplossingen in de wereld van morgen. Dit project is bedoeld voor leerlingen uit de 4e klassen. De internationale contacten kunnen zowel in het Engels als het Frans worden georganiseerd.



 




 

Pijler: Ondernemend


1. Chinees op het Berlage Lyceum


Het Berlage Lyceum biedt de leerlingen van de onderbouw de mogelijkheid om Chinees te leren. We zijn daarmee de eerste voortgezet onderwijsschool in Amsterdam die dat doet.

 

Waarom Chinees?

1. De snelle economische groei maakt van China een belangrijke economische macht in de wereld. Om de Chinese manier van zaken doen beter te leren kennen en te begrijpen is het leren van de Chinese taal onontbeerlijk.

2. Het Berlage Lyceum heeft internationalisering hoog in het vaandel. Het Chinees is een wereldtaal en wordt door meer dan 1,2 miljard mensen gesproken. Het Chinees hoort dus thuis in het aanbod van talen op het Berlage. 
3. Het Chinees is een oude taal die zich al meer dan 3000 jaar onafhankelijk en ononderbroken heeft ontwikkeld. Het is een taal met een grote dynamiek en het heeft een grote culturele betekenis. 
In het schooljaar 2009 – 2010 zal een vervolgcursus worden aangeboden. Het is uiteindelijk de bedoeling om een landelijk erkend diploma te kunnen behalen.

2. Buurtproject: Tak Kwartet

Dit project biedt onze leerlingen en de buurtbewoners de mogelijkheid op een positieve manier met elkaar in contact te laten treden. Een project dat wij van groot belang vinden om de contacten met de buurtbewoners te kunnen versterken.

Het is een kunstproject dat voortgekomen is uit een idee geopperd tijdens een bewonersvergadering. Dit idee is vervolgens opgepakt door een kunstenares en buurtbewoonster. Het project is nader uitgewerkt en uitgevoerd door de kunstcoördinator van het Berlage Lyceum.

Tweedejaars leerlingen hebben deelgenomen aan een project met velerlei activiteiten als het op bezoek gaan bij buurtbewoners en hen fotograferen en interviewen, een nieuwe loopbrug ontwerpen en boetseren, het tekenen van de natuur in de binnentuinen, ontmoeten van medewerkers van de veegdienst en nieuwe outfits voor hen ontwerpen.

Het project is afgesloten met een feestelijke opening van een tentoonstelling voor buurtbewoners en het stadsdeel Oud-Zuid. De tentoonstelling hield in een presentatie van foto's, tekeningen en kleiwerken van (zo'n honderd) tweedeklas leerlingen in het kader van het kunstproject .

Het eindproduct was ook een kwartetspel met achtenveertig kaarten dat tijdens de feestelijke opening uitgereikt is aan de oudste bewoonster. Het is een uniek kwartetspel dat bestaat uit 48 kaarten gegroepeerd rond thema's rond de buurt, architectuur, de route naar school, de tuin, portretten van bewoners en de troep op straat.




 

Pijler: Talentontwikkeling



1. Topscore

Het Berlage Lyceum doet mee aan het sportproject 'Topscore' van de gemeente Amsterdam. Leerlingen worden gestimuleerd om in clubverband te sporten. De week voor de herfstvakantie kunnen leerlingen zich inschrijven voor basketbal, volleybal, voetbal of cheerleading. Na de herfstvakantie trainen de leerlingen één keer per week. Het project wordt in april groots afgesloten met de Finals, een groot toernooi in en rond het Olympisch Stadion waar alle Topscorerscholen aan mee doen.


2. Kansenschool

Het Berlage Lyceum leidt de leerlingen op naar het maximaal haalbare diploma, passend bij de capaciteiten van de leerling.

De brugklassen van het Berlage Lyceum zijn dakpansgewijs gevormd: mavo, mavo/ havo en havo/ vwo. Ook in het tweede leerjaar worden leerlingen in staat gesteld om een mavo/ havo en havo/ vwo klas te volgend, zodat de keuze voor doorstroom bij twijfel nog even uitgesteld kan worden.

Verder bieden we een onderwijsaanbod aan van mavo tot en met vwo waardoor leerlingen bij overstap naar een andere opleiding op dezelfde school kan blijven.